منو
سبد خرید شما

'' به دنیای رنگی و شاد کارتونی هپی انت خوش اومدین ''

https://happyant.ir/image/cache/catalog/عکس%20وبلاگ/آموزش%20با%20داستان3-1170x600.jpg

آموزش زبان مبتنی بر داستان

  • 21 Dec 2021
  • |   0 Comments


داستان ها هرگز اینقدر موضوعی نبوده اند. در واقع، امروزه داستان سرایی یک مفهوم بسیار محبوب است، که پله بسیاری از استراتژی های ارتباطی در سیاست و تجارت است.
داستان سرایی تنها  دست استراتژیست های سیاسی یا بازاریاب ها نیست. در واقع، داستان ها می توانند در آموزش و به ویژه در آموزش زبان بسیار مفید باشند.
داستان‌ها نقش مهمی در آموزش دوران کودکی دارند و یک عنصر کلیدی در هر برنامه انگلیسی خوب برای کودکان خردسال هستند.
 
چرا از داستان ها استفاده کنیم؟داستان ها به دانش آموزان انگیزه می دهند و فضای کلاسی خاصی را ایجاد می کنند که در آن دانش آموزان می توانند از نظر عاطفی بهتر با محتوای یادگیری و واژگان جدید ارتباط برقرار کنند. احتمالاً دقیقاً همین پیوند عاطفی است که باعث می شود  داستان‌ها بر میزان حافظه دانش‌آموزان  تأثیر ‌گذارند. به قول معروف: مردم حقایق و ارقام را به خاطر نمی آورند، داستان ها را به خاطر می آورند.
از آنجایی که تعداد زیادی  از معلمان   جوان، شیوه های کلاس درس را که بر آموزش کل کودکان  تمرکز دارد، اتخاذ می کنند، داستان ها به منبعی کلیدی برای ارائه یک زمینه طبیعی و جذاب برای یادگیری زبان تبدیل شده اند.  وقتی برای کودکان کتاب می خوانیم، کارهای بسیار بیشتری از آموزش زبان انگلیسی به آنها انجام می دهیم. ما تخیل آنها را تقویت  می کنیم، فرهنگ های دیگر را بررسی می کنیم و در مورد جهان به آنها آموزش می دهیم. گوش دادن به داستان ها و شرکت در آنها  طیفی از مهارت های زبانی، روانی، شناختی، اجتماعی و فرهنگی را توسعه می دهد.

مراحل قصه گویی
در بسیاری از کلاس های زبان ، داستان سرایی اغلب در سه مرحله سازماندهی می شود:

-فعالیت‌های پیش از داستان که کودکان را با داستان آشنا  می‌کند و درگیر داستان می‌کند و همچنین زبان و واژگانی را که ممکن است مورد نیاز باشد آموزش می دهند .-فعالیت هایی در طول داستان که کودکان را حواسشان جمع می کند و بر راهنمایی و  درک آنها تمرکز می کند.- فعالیت‌های پس از داستان که کودکان را تشویق می‌کند تا از تمام یا بخشی از زبان داستان استفاده کنند و پاسخی شخصی بدهند.این سه مرحله اغلب به صورت چرخه‌ای استفاده می‌شوند و ممکن است در پایان شامل یک مرور یادگیری نیز باشند. آنها با هم یک چارچوب قوی و انعطاف پذیر برای استفاده از طیف گسترده ای از داستان ها مانند داستان های دیجیتال، داستان های کتاب درسی، کتاب های تصویری ارائه می دهند.گسترش یادگیری مبتنی بر داستانبا گسترش چرخه‌های یادگیری مبتنی بر داستان که فعالیت‌های  تفکر و یادگیری کودکان را  افزایش میدهد ، کودکان را به کشف موضوعات مهم و مرتبط سوق می‌دهید و یادگیری آنها را معنادارتر و به یاد ماندنی‌تر می‌کنید. این  کار توانایی کودکان را برای استفاده از مهارت های تفکر درجه بالاتر، مانند تجزیه و تحلیل، تفکر انتقادی و خلاق، توسعه می دهد. همچنین مهارت‌های اجتماعی و عاطفی آن‌ها مانند نوبت گرفتن، احترام به نظرات دیگران و همدلی را توسعه می‌دهد.تفکر عمیق درباره داستان  
تفکر عمیق درباره  داستان ها به معنای فراتر رفتن از آنچه در روایت اتفاق می افتد و تامل در انگیزه ها، مشکلات، احساسات و کنش های شخصیت هاست.مزایای آموزش زبان مبتنی بر داستان گوییابزار آموزشی ارزشمند

داستان یکی از قدیمی ترین ابزارهای ارتباطی است. همچنین به علت اینکه  از طریق درگیری عاطفی، می توانند توجه و حافظه شنونده را تحریک کنند، جزو مؤثرترین ها هستند. به این ترتیب، آنها ابزار آموزشی ارزشمندی را ارائه می دهند.

ایجاد تفکر خلاقانه  
ساختن درس حول یک داستان، مزایای آموزشی   برای یادگیری زبان بزرگسالان نیز دارد . در واقع، داستان سرایی این مزیت را دارد که شنونده را تشویق می کند تا به طور فعال معنای داستان گفته شده را بازسازی کند. این فرآیند تفکر بازتابی و خلاقانه و ساخت تصاویر ذهنی را تحریک می کند.
به عبارت دیگر، داستان ها فعالیت هایی را آغاز می کنند که در فرآیند یادگیری زبان اساسی هستند.لذت بردن از یادگیری
جادوی داستان، چه حقیقت و چه تخیلی، این است که داستان توجه شما را جلب می کند و شما را مجذوب خود می کند.

انتخاب داستان مناسب برای گفتن
اگر بخواهیم از داستان ها به عنوان یک ابزار آموزشی واقعی در کلاس زبان استفاده کنیم، لازم است معیارهایی را برای انتخاب قصه های مورد استفاده در کلاس در نظر داشته باشیم.

همانطور که برخی مطالعات تاکید کرده اند، داستان باید قبل از هر چیز برای معلم معنادار و جذاب باشد.

بهترین توصیه برای هر داستان نویس این است که از داستان لذت ببرد. اگر شما با آن سرگرم شوید، مخاطبان شما نیز لذت خواهند برد.
از سوی دیگر، داستان باید متناسب با سطح آمادگی دانش‌آموزان و سبک‌های مختلف یادگیری آنها باشد.

انتخاب داستان هایی که می توانند به دانش آموزان در دستیابی به ساختارهای زبانی جدید کمک کنند،  نیز مهم می باشد  .بنابراین، یک راه حل خوب، انتخاب متون نویسندگان معاصر است تا دانش آموزان بتوانند کلمات جدید و اصطلاحات  را به روشی معتبر بیاموزند.

منابع

blog.sanako.com

www.cambridge.orgNotification...